Цікава статистика «творчі здібності» або «креативність»

Середа, Лютий 8, 2017
  • Креативність досягає піку у віці від 3,5 до 4,5 років, а  також зростає у перші три роки навчання у школі; знижується протягом наступних  року-двох і потім отримує новий поштовх, можливо, у зв*язку з підвищенням рівня фізичного розвитку.
  • Креативність неоднозначно залежить від освіти. Більшість дітей втрачає свою спонтанну відвагу, коли вони стають «окультуреними».

Першим кроком до успішного розвитку творчих здібностей є ранній фізичний розвиток малюка:

-  раннє плавання, гімнастика, 
-  раннє повзання та ходіння,  
-  раннє читання, рахунок, 
-  раннє знайомство з різними інструментами та матеріалами.

 

Другою важливою умовою розвитку творчих здібностей дитини є створення обстановки, що випереджає розвиток дітей.

  • Необхідно, наскільки це можливо заздалегідь оточити таким середовищем і такою системою відносин, які стимулювали б його найрізноманітнішу творчу діяльність і поволі розвивали б в ньому саме те, що у відповідний момент здатне найбільш ефективно розвиватися.

- Наприклад, ще задовго до навчання читання однорічному дитині можна купити кубики з літерами, повісити абетку на стіні і під час ігор називати дитині букви.Це сприяє ранньому оволодінню читанням.

 

Третє, надзвичайно важливе, умова ефективного розвитку творчих здібностей випливає з самого характеру творчого процесу, який вимагає максимальної напруги сил.

  • Здібності розвиваються тим успішніше, чим частіше у своїй діяльності людина добирається  «до стелі» своїх можливостей і поступово піднімає цю стелю все вище і вище.

- Така умова максимального напруження сил найлегше досягається,  коли дитина вже повзає, але ще не вміє говорити.

  • Процес пізнання світу в цей час йде дуже інтенсивно, але скористатися досвідом дорослих малюк не може, так як пояснити такому маленькому ще нічого не можна.

Тому в цей період малюк мусить більше, ніж коли-небудь, займатися творчістю, вирішувати безліч абсолютно нових для нього завдань самостійно без попереднього навчання (якщо, зрозуміло дорослі дозволяють йому це робити, вони вирішують їх за нього).

У дитини закотився далеко під диван м'яч. Батьки не повинні поспішати дістати йому цю іграшку з-під дивана, якщо дитина може вирішити це завдання сама.

 

Четверте умова успішного розвитку творчих здібностей полягає в:

-  наданні дитині великої свободи,
-  у виборі діяльності,  
-  у чергуванні справ,  
-  в тривалості занять одною якою-небудь справою, 
-  у виборі способів і т.д.

Тоді бажання дитини, її інтерес, емоційний підйом послужать надійною, гарантією того, що вже більше напруження розуму не призведе до перевтоми, і піде дитині на користь.

Але надання дитині такої свободи не виключає, а, навпаки, передбачає:

-  ненав'язливу, 
-  розумну, 
-  доброзичливу допомогу дорослих

 

Це і є п'ята умова успішного розвитку творчих здібностей.

Найголовніше тут - не перетворювати свободу у вседозволеність, а допомогу в підказку. На жаль, підказка - поширений серед батьків спосіб «допомоги» дітям, але вона тільки шкодить справі.